Przedmiotem opracowania jest 300 szt. diapozytywów prezentujących badania wykopaliskowe, ratownicze, widoki stanowisk, zdjęcia i reprodukcje rysunków zabytków. Dokumentują one metodykę prowadzenia badań jak: eksploracja obiektów, wykonywanie dokumentacji rysunkowej. Na kliszach utrwalone zostały sprawy organizacyjne ekspedycji archeologicznych, jak: wygląd obozu archeologów, uczestników badań wykopaliskowych. Wykonane diapozytywy mają dużą wartość poznawczą, dotyczy to min. widoków stanowisk, zabytków odkrywanych i fotografowanych „in situ” np.: popielnic. Na diapozytywach utrwalony został krajobraz otaczający dawne osady, cmentarzyska i grody. Udostępniono też serię zdjęć lotniczych dokumentujących miejsca stanowisk archeologicznych, obecnie już zabudowane, takich jak: obecny teren Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk stan. 125), teren kina „Krewetka” (stan.98), zdjęcia lotnicze z widoczną zabudową Starego Miasta w Starogardzie Gdańskim. W zbiorze fotografii znajdują się widoki stanowisk o własnej formie krajobrazowej, jak np. cmentarzyska kurhanowe w: Osiekach gmina Choczewo i Paraszynie gmina Łęczyce oraz grodzisk wczesnośredniowiecznych, np. Nowe Czaple, gmina Stężyca, Baldram, gmina Kwidzyn. Treścią sentymentalną są wizerunki archeologów i pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku z lat 1962 – 1979 oraz odkrywców pojedynczych znalezisk i stanowisk archeologicznych. Są to najczęściej właściciele pól, młodzież szkolna i osoby przez wiele lat współpracujące z muzeum w zakresie zgłaszania odkryć. Udostępnione diapozytywy mają wartość poznawczą, naukową i historyczną.
Wartość naukowa zbioru – utrwalone na kolorowych kliszach rzuty i przekroje obiektów w tym: grobów skrzynkowych z popielnicami, palenisk, jam zasobowych, odpadkowych. Do cennych diapozytywów należy seria wykonana w czasie badań wykopaliskowych w Chwarznie gmina Stara Kiszewa, na których utrwalono nowo odkrywane kręgi kamienne z okresu wpływów rzymskich.
Wartość muzealna zbioru – utrwalone na kliszach zabytki i obiekty, są niezwykle pomocne w pracach inwentaryzacyjnych zbiorów muzealnych oraz w planowaniu nowych ekspozycji i wystaw. Na kliszach utrwalone zostały min. naczynia gliniane w tym popielnice w czasie odkrycia, wyroby metalowe, wyroby kościane.
Wartość historyczna zbioru - na diapozytywach utrwalone zostały widoki stanowisk i obszarów do nich przylegających. Dzisiejszy krajobraz tych terenów jest zupełnie inny od tego, który istniał w czasie prowadzenia prac wykopaliskowych. Porównując obecny pejzaż, w tym utrwalonym na kliszach możemy obserwować jego zmiany na przestrzeni lat.
Wartość „sentymentalna” zbioru – wizerunki archeologów prowadzących badania lub odwiedzających stanowiska archeologiczne są niezmiernie ważne do prac nad historią muzeum i rozwojem archeologii pomorskiej.
Udostępnione diapozytywy stanowią istotne uzupełnienie wiedzy o historii „małych ojczyzn” i wielu opracowań oraz publikacji dotyczących pradziejów Pomorza Wschodniego.
Zwiń
opis